Araç Alımında Para Nasıl Ödenir?

Araç satın alırken nakit, çek ya da havale gibi çeşitli yöntemlerden yararlanarak ödeme yapılabilir. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntemler ise çek ve havaledir. Aracın noterden devri sırasında paranın ödenip ödenmediği sorulacağı için ödemenin önceden yapılması gerekir.

Noterde ödeme nasıl yapılır?

Sistemden yararlanmak için alıcı ile satıcının Bankamızda hazır olan talimatı doldurup imzalaması yeterlidir. Talimatın doldurulup sistemimize kaydedilmesi ile birlikte, notere giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu esnada Bankamız, araç bedelini güvence altına alacaktır.

Araç satış bedeli bankaya yatmak zorunda mı?

İkinci el araç satışlarında ‘Güvenli Ödeme Sistemi’ Resmi Gazete’de yayımlanarak zorunlu hale geldi. Sistem, araç satışı sırasında paranın emanet hesaba alınarak işlemlerin tamamlanmasının ardından ilgili hesaba akrarılmasını öngörüyor.

Araba alırken banka açıklamaya ne yazılır?

O nedenle bence en güzeli bankaya gidip önce para hesaba yatırılır. Açıklama kısmına plaka/şaşe numarası araç bedeli yazılır. (Alıcı için elinde yazılı bir belge olur böylece) Sonra gidip noter’de alım-satım yapılır.

Noter güvenli ödeme sistemi hangi bankalar?

Güvenli Ödeme Sistemi ile ikinci el taşıt alım satım işlemlerinizi hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. halkbank.com.tr’de müşterilerimizin hesabına açılan bu sistem Türkiye Noterler Birliği altyapısı ile entegre çalışacaktır.

You might be interested:  Hacca Ne Kadar Para Lazım?

Notere gidince ne yapılır?

Notere gidip yaptırabileceğiniz işlemler arasında başlıca;

 • Evlenme sözleşmesi.
 • Gayrimenkul satış vaadi sözleşme.
 • Zilyetlik devri sözleşmesi.
 • Miras taksimi G. menkul, hibe vaadi sözleşmesi.
 • Şirket sözleşmesi.
 • İrtifak hakkı vaadi ve ortak mülkün idaresi sözleşmesi.
 • Medeni Kanunun 748. maddesine müstenit sükna hakkı sözleşmesi.
 • Noterde nakit ödeme yapılır mı?

  Yeni uygulamaya giren sistemin bir diğer olanağı ise noterlik işlemlerinde yapılacak ödemelerin kredi kartı, banka kartı ile yapılabiliyor olması. Uygulama kapsamında ödeme aracı seçenekleri çoğaltılarak vatandaşların nakit taşıması ve bundan kaynaklanan riskler ortadan kaldırılıyor.

  Noterde para sayılır mı?

  Güvenli alışveriş için notere geldiklerinde sistemde onaylandıktan sonra otomatik olarak para hesaba geçiyor. İşlem ücreti her para miktarı için aynı olup, 20 liralık bir ücret alınıyor. Dolandırıcılığı ortadan kaldıran bir sistem.

  Araç satışında güvenli ödeme zorunlu mu?

  Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete yayımlanan yönetmelikte güvenli ödeme sistemi ikinci el satışlarında zorunlu hale geldi.

  Araba satarken nelere dikkat etmek gerekir?

  Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. 1- Aracınızı Yıkatın.
  2. 2- Aracınızın Bakımını Yaptırın.
  3. 3- Aracınızın Piyasa Değerinden Emin Olun.
  4. 4- Aracın Çiziklerini Kontrol Edin.
  5. 5- Lastikler Yeni ve Bakımlı Olmalı
  6. 6- Motoru Mutlaka Kontrol Edin.
  7. 7- Gerçekçi Olun.
  8. 8- Hızlı ve Güvenle Satın.

  Araç alırken EFT açıklamasına ne yazılır?

  » Açıklamaya mutlaka satın alınan aracın plakası, satıcı bilgileri ve gönderilen para tutarı yazılmalıdır. » Nakit para ile araç alımı paranın sahte çıkması ve satış sonrası paranın çalınması gibi sorunlar ortaya çıkarabildiğinden para transferi işlemi satıcının güvenliğini sağlamaktadır.

  Araba alırken satıcıya ne sorulur?

  İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 9 Kriter

  You might be interested:  Oturduğum Yerden Nasıl Para Kazanılır?
 • 1) Aracı Kimden Aldığınızı Bilmek.
 • 2) Aracın Fiziki Durumu – Kaporta Ekspertizi.
 • 3) Mekanik Durum ve Motor Kontrolü Yaptırmak.
 • 4) Lastik Durumunu Kontrol Etmek.
 • 5) Kilometre Durumunu Kontrol Etmek.
 • 6) Hasar Bilgisinin Sorgulanması
 • Güvenli ödeme Nasıl Yapılır?

  Güvenli Ödeme Sistemi’nde Araç Alım-Satımı Nasıl Yapılır?

  1. Satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi’nde başvuru oluşturur.
  2. Alıcı, cep telefonuna gelen referans numarası ile alıcı kaydını yaparak işlemi onaylar ve hesabındaki ilgili tutar para araç bedeli olarak Ziraat Bankası güvencesine alınır.

  Noter güvenli ödeme sistemi nedir?

  Güvenli Ödeme Hesabı nedir? Alıcının satış işlemini onaylaması ve alıcı kaydı sonrası noterde devir işlemi gerçekleştirilmeden önce alıcının araç satış bedelini transfer ettiği QNB Finansbank’a ait olan emanet hesaptır.

  Devret uygulaması zorunlu mu?

  İkinci el araç devrinde mümkünse notere gitmeden önce Devret uygulaması üzerinde işlemi başlatmanız gerekir. Noterde ikinci el araç devir işlemi yaparken araç bedelini ödemek için artık güvenli ödeme sistemi kullanımı zorunlu hale getirildi.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector