Bes Para Nasıl Çekilir?

BES’TE BİRİKEN PARA NASIL ALINIR? Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikmiş paranız varsa sistemde yazan sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek birikmiş paranızı almak için talepte bulunabilirsiniz. BES parasının alabilmek için e-Devlet üzerinden işlem yapılamıyor.

Beste biriken parayı ne zaman çekebilirim?

En az 10 yıllık sistemde kalışın ve emeklilik yaşını tamamlayışının ardından sistemde biriken birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca sistemde süre sonunda ciddi oranlarda devlet yardımından da yararlanmak mümkündür.

BES para iadesi nasıl alınır?

İstenilen zamanda yapılabilen BES iptali sistem için başvurulmuş olan banka ya da sigorta şirketi ile irtibata geçerek yapılabilir. Her şirketin kendine özel iptal etme süreci bulunur. Telefon, SMS veya müşteri hizmetlerinden tuşlama yaparak iptal süreci başlatılabilir.

Besten para çekilir mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmayanların en önemli gerekçesi uzun süre biriken paranın kullanılamayacak olmasıydı. Ancak artık BES katılımcıları, yatırdıkları anapara ve devlet katkısının yarısına kadar kısmını avans olarak çekebilecekler. Sistemden çıkmalarına gerek kalmadan ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

BES iptalinde para ne zaman yatar?

BES’ten Çıkınca Para Ne Zaman Yatar? BES’den çıkınca 20 iş günü içerisinde para ödenmektedir. Katılımcı ayrılma talep formunu imzalayıp faks ya da posta yöntemi ile şirkete gönderdiğinde hesabında biriken tutar 20 iş günü içerisinde belirttiği hesaba yatırılmaktadır.

BES iptal edince para geri gelir mi?

BES iptalğinde para iadesi yapılmaktadır. Birikiminiz kadar para tutarını ve eğer bankaların katkı payı varsa katkı paylarını alabilirsiniz. Fakat BES’i iptal ettiğiniz ve tamamlamadığınız için, yüzde 25’lik devlet desteğini alamayacaksınız.

You might be interested:  Bir Günde Atm Ye Ne Kadar Para Çekilir?

BES iptal etsem ne kadar alırım?

Sistemden 3 yılda ayrılma durumunda devlet katkısı tutarının tamamı kesilir. Yani herhangi bir katkı payı alınamaz. 3 ile 6 yıl arasında sistemden ayrılma durumunda hesaptaki devlet katkısı tutarının %15′ i alınırken %85’i kesilir.

BES parası nasıl iptal edilir?

1) Mesai saatleri içerisinde 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralarını arayabilirsiniz. 2) Bankaya giderek BES iptal formunu doldurarak iptal işlemini gerçeklşetirebilirisniz. 3) SMS yoluyla 2202’ye kısa mesaj yollayarak işlemleri başlatabilirsiniz.

Bireysel emeklilikten para çekilebilir mi?

BES’TEN AVANS ÇEKME HAKKI

Kısmen yapılan ödeme tutarının yüzde 25’ini aşmamak üzere devlet katkısı hesabındaki tutardan da ödeme yapılabilecek. Örneğin,, BES hesabında ödediği anapara ve nema tutarı 100 bin lira olan bir katılımcı, bu paranın 50 bin liraya kadar kısmını avans olarak alabilecek.

Bireysel emeklilik 6 yıl sonra ne kadar para alırım?

3. yılın sonunda devlet katkı payının %15’ini, 6. yılın sonunda devlet katkı payının %35’ini, 10. yılın sonunda devlet katkı payının %60’ını, Emekliliğe hak kazandığınız zaman ise devlet katkısının tamamı alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector