FAQ: Askerlik Para Cezası Nereye Ödenir?

Askerlik yoklama kaçağı cezası nereye ödenir?

İdari para cezaları, genel olarak mal müdürlüklerine ödenir.

Askerlik cezası nasıl ödenir?

Askerlik yoklama kaçağı cezasına maruz kalan kişilerin en çok araştırdığı konulardan birisi de cezanın nereye ödeneceğidir. Asker yoklama kaçağı cezası vergi dairelerine ödeme yapmak mümkündür. Ayrıca e-devlet üzerinden de bu ceza bedeli yine ödenmektedir.

Yoklama kaçağı hapis cezası alır mı?

İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir. sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar, yakalananlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Asker kaçağı nasıl tespit edilir?

Yoklama kaçağı olup olmadığınızı E-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/ASAL-son-yoklama-bilgi-formu” buradaki bağlantıya giderek E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra askerlik durumunuzu kolaylıkla görebilirsiniz.

Yoklama kaçağı polis yakalanırsa ne olur?

Madde 82’ye göre, yoklama kaçağı olarak görünen kişi şubeye giderse ya da yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası alır. Eğer kişinin tecil hakkı varsa gerekli işlemleri yaptırarak şubeden ayrılabilir.

Askerlik para cezası itiraz nereye yapılır?

İDARİ PARA CEZASINA NEREYE İTİRAZ EDİLİR? 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 27. maddesine göre idari para cezalarına karşı Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edilebilir.

You might be interested:  Swift Ile Nasıl Para Gönderilir?

Askerden kaçmanın cezası ne kadar?

Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır. 2. Bunlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır.

Askerlik muayenesi nasıl yapılır 2021?

Askerlik başvurusu nasıl yapılır 2021?

  1. Yoklama başvurusu yapacak kişiler E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır.
  2. Sistemde arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazmalıdır.
  3. Çıkan ekranda ASAL yoklama başvurusuna tıklamalıdır.
  4. Gelecek ekrandaki gerekli yerler doldurulmalıdır.
  5. Yoklama başvurusu sonrası kişi muayene olmalıdır.

Idari para cezasına nereden bakılır?

İdari para cezası sorgulama işlemini en hızlı şekilde E-Devlet üzerinden Vergi, Harç ve Cezalar başlığı altından Kurum seçerek gerçekleştirebilirsiniz. İlgili hizmete hızlı girebilmek için E-Devlet’teki arama çubuğuna Vergi, Harç ve Cezalar yazabilirsiniz.

Yoklama kaçağı olan tecil ettirebilir mi?

YOKLAMA KAÇAĞI TECİL ETTİREBİLİR Mİ? Madde 82’ye göre, yoklama kaçağı olarak görünen kişi şubeye giderse ya da yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası alır. Eğer kişinin tecil hakkı varsa gerekli işlemleri yaptırarak şubeden ayrılabilir.

Yoklama kaçağı askere ne zaman gider?

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı duyuruda “1 Ocak 2021’de askerlik çağına girecek 2002 doğumlu yükümlülerden kanuni erteleme hakkı bulunmayanlar ile ertelemeleri 2021 yılı içinde sona ereceklerin 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihlerinde yoklamalarını yaptırmaları gerekiyor” diye belirtti.

Yoklama kaçağı olarak çalışabilir mi?

İlgili maddeden de anlaşılacağı üzere, yoklama kaçağı, bakaya ya da firari durumdaki asker kaçaklarının tüm kurum ve kuruluşlarda çalıştırılmaları yasak. Bu yasağa uymayan işverenler barış zamanında 3 aydan-1 yıla (tekrar etmesi durumunda 3 yıla) kadar hapis cezası ile cezalandırılabiliyor.

Asker kaçağı muayene olursa hemen askere alınır mı?

Asker kaçağı olmak kontrol esnasında kişinin hemen askere alınacağı anlamına gelmez. Yoklama kaçakları daha önce yoklamaya gitmelerine dair uyarıldılarsa ikinci kontrolde doğrudan askerlik şubelerine götürülür ve muayeneden geçerek serbest bırakılırlar.

You might be interested:  Bes Iptalinden Sonra Para Nereye Yatar?

Bakaya kalanlar zorla askere alınır mı?

Bakaya iken yakalanırsanız size hemen birliğinize teslim olacağınıza dair bir tutanak imzalatılır. Yine zorla götürülmezsiniz.

Askerlik muayenesi nasıl yapılır 2020?

Bunun için sisteme E devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra gerekli adımlar takip edilerek işlem başlatılır. Askere gidecek olan kişi bu işlemin ardından kayıtlı olduğu Aile Sağlığı Merkezi’ne giderek askerlik muayenesini olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector