Sahte Para Basan Kişiye Ne Denir?

Sahte para basan veya piyasaya süren kimseye kalpazan denir.

Kalpazanlığın cezası nedir?

PARADA SAHTECİLİK (KALPAZANLIK) SUÇU

TCK m. 197 fıkra 1 uyarınca, memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan oniki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Kalpazan kimlere denir?

Kalpazan yalan ve hile ile iş yapan kişileri temsil eden bir kelimedir. TDK verilerine göre kalpazan kelimesinin anlamı sahte para basan ya da sahte parayı piyasaya süren kişi demektir.

Para basmanın cezası nedir?

Parada sahtecilik, Türk Ceza Kanunu 197. Maddesi uyarınca suç olup, sahte para basmanın cezası 2 yıl ile 12 yıl arasında bir hapis cezası ve 10000 güne kadar adli para cezasıdır. Ayrıca paranın sahte olduğunu bilerek kabul eden kişiler de 1 yıl ile 3 yıl arasında hapis ile cezalandırılırlar.

5 bin gün adli para cezası ne kadar?

Adli para cezasının üst sınırı 730 gün olmasına karşın suçun kanunda belirlenen cezası daha fazla ise o suça özgü düzenlenen adli para cezası dikkate alınmalıdır. Mesela Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası 2 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar adli para cezasıdır.

You might be interested:  Soru: Ruyada Para Gormek Ne Demek?

Kolpa olmak ne demek?

kolpa yapan kimse. dalavereci, hain, dolap çeviren anlamında sıkça kullanılır gencler arasında. söz veripte sözünde durmayanlara, atıp atıp tutanlara takılan isim. sözüne inanılmayan kimse.

Kalpazan ne de ek?

Kalpazan Sözcüğünün Anlamları 1. Sahte para basan veya piyasaya süren kimse. 2. mecaz Yalan ve hile ile iş gören kimse.

Kalpazan nereden gelir?

Farsça ḳalbzan قلبزن ‘bozuk (tağşiş edilmiş) para basan’ sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça ḳalb قلب ‘bozuk’ ve Farsça zan زن ‘vuran, darp eden’ sözcüklerinin bileşiğidir.

Para basmak suç mu?

Parada sahtecilik suçu, Türkiye’de ya da yabancı bir devlet kanunlarına uygun bir şekilde tedavülde bulunan bir parayı, sahte bir şekilde üretmek (basma), sahte olduğunu bilerek ülkeye sokmak, nakletmek, muhafaza etmek veya tedavüle sokma biçiminde fiillerle işlenen mütemadi bir suçtur (TCK 197. madde).

Parayı yere atmak suç mu?

türk lirasına hakaret etmek tc kanunlarına göre suçtur, örneğin amerikalılar gibi dolardan yapılmış bir don giyme atraksiyonunu türk lirası ile taklit etmeye kalkarsanız ceza yiyebilirsiniz.

Sahte para kullanmanın cezası nedir?

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu

MADDE 197. – (1) Memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan oniki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

1 gün adli para cezası ne kadar?

Adli para cezasının bir gün karşılığı en az 20 Türk Lirası ve en fazla 100 Türk Lirasıdır. Adli para cezasına miktarı kişinin ekonomik ve diğer şahsi özellikleri değerlendirilerek belirlenir. Yani kişinin maddi durumu gözetilir.

5 yıl hapis cezası alan ne kadar yatar?

Örneğin, 10 yıl hapis cezası alan bir hükümlünün koşullu salıverilme/şartlı tahliyesi şöyle hesaplanır: 10 yıl hapis cezasının 1/2’si 5 yıldır. 5 yıl hapis cezasından 3 yıllık denetimli serbestlik süresi düşülür, böylece bu mahkumun 2 yıl cezaevinde kalması gerektiği ortaya çıkmış olur.

You might be interested:  Atm Den En Çok Ne Kadar Para Yatırılır?

1 günlük hapis cezası kaç tl 2020?

Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen adli para cezası minimum 5 günden maksimum 730 gün arası olmak üzere ceza yaptırımı bulunan günlüğü en az 20 tl’den en fazla 100 tl’ye kadar hesaplanır. Bu konu yine suçun unsuruna, niteliğine ve birçok durumuna göre hakimin takdir yetkisine bırakılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector