Sahte Para Nasil Beli Olur?

Sahte kâğıt paralardaki folyolarda, gümüş renkli ve yanardöner yaldız kullanıldığı görülür. Banknotların arka yüzünde, kupür değerini gösteren ‘rakam’ ve ‘TL’ harflerinden oluşan şerit baskı yer alır. Yarı şeffaf sarı renkli yansıma veren bu baskılar, renk değiştirme özelliğine de sahiptir.

Paranın sahte olup olmadığını nasıl anlarsın?

Sahte para üzerinde bulunan şeritte banknot değeri ve TL yazısı bulunmayabilir. Paranın üzerinde ışığa tutulduğunda görünen ve farklı desenlerin oluşturduğu hologram şeritler bulunur. Farklı motiflerin görüneceği bu şeritte dikdörtgen bir şekil bulunur. Şekil ışığa tutulduğunda banknotun kaç TL olduğu burada görünür.

Sahte parayı hangi banka değiştirir mi?

Konu olan sahte paralar da emniyet birimine teslim edilmelidir. Sahte para ile karşılaşan kişiler bu paraları Merkez Bankası’ na götüremez çünkü Merkez Bankası sahte paraları almaz. Merkez Bankası yalnızca kendi ürettiği paraları değişmesi gereken bir durum söz konusu ise bankalar aracılığı ile değiştirir.

Gerçek para renk verir mi?

– Gerçek parayı ışığa tuttuğunuz zaman gizli olarak Atatürk görseli görünür. – Gerçek banknotlar beyaz renkli değil, hakim renginin tonunda açık renktedir. – Gerçek banknot üzerinde kabartma baskılar bulunur. – Gerçek banka notu ışığa tuttuğunuz zaman emniyet şeridi her iki taraftan rahatlıkla görünebilir.

Sahte para nereye?

Üzerine yazı, çizik, delme, yırtma vb. müdahalelerde bulunulmamalı. Nereden ve kimden alındığına dair tüm bilgilerle birlikte, en yakın Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya kolluk kuvvetlerine teslim edilmelidir.

Beş liranın rengi nedir?

Yeni banknotlar mor renkte olacak. Yeni 5 liralık banknotlarda Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu’nun imzaları yer alacak. 5 TL’nin rengi mor olacak ve 8 Nisan’da tedavüle çıkacak. Ayrıca 200 liralık 2. Tertip banknotlar da değişiyor.

You might be interested:  Ptt Den Adıma Para Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

100 TL’nin arkasında kim var?

Buhurizade Mustafa Efendi (Itri) (1640-1712) – 100 Türk Lirası Kaynaklarda doğum tarihi 1640 olarak kaydedilen Buhurizade Mustafa Efendi (Itri), Klasik Türk müziğinin kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Banka sahte parayı ne yapar?

İlgili bankalara başvurun

Para değişimi yapılan gişelerden işlem için numara alıp sıranızı beklemeniz gerek. Sıranız geldiğinde kimliğinizi gişe memuruna verip değişim talebinde bulunmalısınız. Banka görevlisi konuyla ilgili birkaç soru sorup mantıklı cevaplar alması halinde değişim işlemini gerçekleştirecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector