Soru: Filateli Para Yatırma Ne Demek?

Filateli para ne demek?

Filateli veya pulculuk, posta pullarını konu edinen uğraş alanına verilen isimdir. Posta pulları ile ilgili ilk gün zarfı, özel gün damgası, antiye, posta tarihi ve benzeri maddeler ile de ilgilenir. Filateli ile uğraşanlara filatelist denir.

PTT Filateli nedir?

Filateli: Pul ve posta ile ilgili materyallerin koleksiyonculuğunu, Filatelist: Pul ve Posta ile ilgili materyallerin koleksiyonculuğunu yapan kişilerdir. gönderilerinin posta ücretlerinin ödenmesinde kullanılmak üzere, 6475 sayılı Posta Hizmetleri Kanununun 22 nci maddesi gereğince bastırılan pullardır.

Filateli ne demek sözlük?

Filateli: Pul ve posta ile ilgili materyallerin koleksiyonculuğunu, Filatelik Zarf: İlk gün veya özel tarih damgası ile damgalanmış anma pulu, sürekli posta pulu veya pul baskısı taşıyan, üzerinde özel tasarımlara da yer verilebilen ve Şirket tarafından satışa sunulan zarflardır.

Filateli ne Koleksiyonudur?

Filateli; pul, posta tarihi ve alakalı her şeyle ilgilenen çalışma alanıdır. Filateli, pul toplamaktan çok daha geniş bir alanı kapsar ve sadece pul ile ilgili çalışmalarla sınırlı olmak zorunda değildir. Fakat genel olarak filatelistler, pullara ve ilgili materyallere (ilk gun zarflari,kartpostallar vb.)

Anma Pulları nedir?

Anma pulu: Belirli bir kişiyi ya da olayı anmak için çıkarılan pul. Tirajları az ve tarihleri bellidir.

You might be interested:  Ilk Altın Para Hangi Dönemde Bastırılmıştır?

Posta pulu nedir ne işe yarar?

Posta pulu, posta gönderilerinde posta ücretinin ödendiğini göstermek amacı ile kullanılan bir tarafı yapışkanlı, diğer tarafı çoğunlukla resimli ve yazılı kâğıt etiket. Posta pulları geçmişte gönderinin posta ücretini ödemenin en çok kullanılan şekliydi.

Ilk posta pulu hangi padişah?

Dünyada ilk kez 1840 yılında Ingiltere’de kullanılmaya başladıktan sonra Osmanlı Devleti’nde Sultan Abdülaziz döneminde 1 Ocak 1863’te tedavüle çıkarılan tarihi pullar, Bursa tarihte hamam olarak kullanılan Ördekli Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başlandı.

Pul nasıl bastırılır?

Kişisel pul bastırmak için PTT şubelerine başvurmak gerekiyor. Başvuru için, basılmasını istediğiniz resmin CD veya diskette kayıtlı dijital halini getirip, başvuru formunu doldurarak PTT’ye teslim ediyorsunuz.

PTT kişisel pul nasıl yapılır?

‘Kendi resmini pul yap’ PTT şubelerinden verilebilecek minimum 250 adet pul siparişleri, 36×52 mm yatay ve dikey formatlarda Xerox dijital renkli baskı sistemleriyle basılacak. CD ya da diskete kaydettiğiniz fotoğraf, resim, logo ya da imaj çalışmasıyla birlikte en yakın PTT şubesine giderek sipariş verilebilecek.

Filatelik materyal nedir?

Kitapdışı materyallerin bir parçası olan filatelik materyaller, bir bilgi kaynağı olarak üstüne akademik çalışmalar yapılan kütüphane/bilgi merkezi dermelerinin bir malzemesidir.

Takas etmek ne demek?

Bir mal karşılığında başka bir mal vererek değiş tokuş yapmaya takas adı verilir. Borçlar Kanununda bir malın başka bir mal ile değiştirilmesi trampa olarak tanımlanmıştır.

Evrak kağıt ne demek?

1. Yapraklar, kitap sayfaları, kâğıtlar. 2. Bir konu üzerinde muâmele görmüş kâğıtlar: “ Evrak defteri.” “ Evrak memurları.” Çantasındaki evrâkı çıkarmakla meşgul olan müddeiumûmî kâğıtları bıraktı (Aka Gündüz).

Pul koleksiyonu yapan kişiye ne denir?

Filateli, pul toplamaktan çok daha geniş bir alanı kapsar ve sadece pul ile ilgili çalışmalarla sınırlı olmak zorunda değildir. Bu işle uğraşan kişilere de “Filatelist” denilmektedir. Bu isim 1865 yılında Fransız koleksiyoncu Herpin tarafından bulunmuş ve bütün dünyada benimsenerek o zamandan bu zamana kullanılmıştır.

You might be interested:  Kripto Para Nasıl Hesaplanır?

Pulun sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Sahte pul ile gerçeği arasinda başka farklılıklar da var. Sahte pul (sağda): Ortadaki ovalin etrafında 43 adet boncuk vardır. Yukarı bölümdeki Arapça harflerden (Arapça “devlet-i” kelimesi) orta kısmın hemen solunda, altında v gibi bir karakterin bulundugu bir çizgi vardır.

Pul lot ne demek?

Filateli, Yunanca philos (sevgi) ve ateles (vergisiz) kelimelerinin yanyana gelmesi ile oluşan bir kelimedir. Sistematik bir şekilde pul, damga, mektup, posta kartı, ve doküman toplama işlemine denir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector