Yanlış Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış Hesaba Yatırılan Paranın İadesi

  1. Öncelikle hiç vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetleri servisi aranarak, yanlış hesaba para transferi yapıldığı bildirilmeli.
  2. Eğer hesabın sahibi ile para gönderen aynı bankanın müşterisi ise; banka ile direkt iletişime geçerek konu hızlıca çözüme kavuşturulabilir.

Ibandan atılan para geri alınır mı?

Bu durum o kadar sık oldu ki bankalar bazı önlemler aldı. Örneğin hesap numarası ya da IBAN ile hesap sahibi kişi adı soyadı tutmuyorsa, EFT/ Havale işlemi gerçekleşmiyor, para işlemi yapana iade ediliyor.

Hesabıma gelen para geri alınır mı?

Hafta içi veya hafta sonu fark etmeksizin havale ile para transferi yapılan hiçbir işlem iptal edilememektedir. Havale yapıldığı anda gönderilen para karşı tarafın hesabına hemen geçmektedir. Bu yüzden havale işlemlerinde işlemi geri alma veya iptal etme gibi bir durum yoktur.

Yanlış Ibana para gönderirsem ne olur?

bankadan bankaya göre değişebiliyor durum. mesela bazı bankalar anında parayı geri gönderirken, bazı bankalar bir iki gün kendi hesaplarında tutup gönderiyor. ama bir harfin eksik, fazla, hatalı olması gibi bir durumda para kesinlikle hesaba geçmemeli. böyle durumlarda sebepsiz zenginleşme davası açılabilmektedir.

Yanlış para Transferi ne zaman hesaba geçer?

Mesai Saatleri Dışında Yanlış Hesaba Yatan Para

Ancak havale ile yapılan para gönderimleri mesai saatleri dışında olunsa dahi anında hesaba geçer. Bu yüzden de bu işlemi hızlıca geri almanız pek mümkün değildir.

You might be interested:  Hesaba Para Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Ibana atılan para ne zaman gelir?

Eğer EFT iş günü içinde yapılmış ve transfer ücreti belirlenen saatten önce başlatılmışsa EFT aynı gün hesaba geçer. Eğer iş günü değilse, resmi tatilse ya da belirlenen saatin dışında yapılmışsa; eğer bir tarih belirtilmemişse EFT ilk iş günü hesaba düşer.

Hesaba yanlışlıkla yatan parayı harcamak suç mu?

Hukukçular, hesaba gelen yanlışlıkla gelen parayı harcamanın suç olduğunu belirtiyorlar. “Banka hesabına yanlışlıkla yatan parayı harcamak, sebepsiz zenginleşmeye girer.” diyen hukukçular buna gerekçe olarak da Türk Borçlar Kanunu 72-2 maddesini gerekçe gösteriyorlar.

Blokeli para transferi nasıl yapılır?

Bu yöntemde de banka kullanılmaktadır. Blokeli para transferinde olduğu gibi önce noterde aracı alıcıya devretmeniz gerekir. Noter işleminden sonra bankaya gidip blokeyi kaldırarak ödemeyi alabilirsiniz. Kısacası blokeli ödeme yöntemleri ile noterde satış gerçekleşmediği sürece ücret alınamaz.

Hesabıma yanlışlıkla para yatırırsa ne olur?

banka hesabına yanlışlıkla yatan parayı harcamak sebepsiz zenginleşme kavramına girer. banka hesabı kullanan kişi hesabını bilmekle yükümlüdür. para transfer işlemlerinde bu tip hatalar olabilmekte, bankaların bu paraya, resmi bir karar olmadan el koyma yetkisi bulunmamaktadır.

Dolandirildim banka parami verir mi?

Diğer yandan dolandırıcılar tarafından uğramış olduğunuz zararı ispat edebiliyorsanız, örneğin; banka aracılığıyla hesabına para yolladıysanız, bu bedeli gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında karşı taraftan talep edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector