Sık sorulan: Asker Kaçağı Para Cezası Ne Kadar?

Asker kaçaklarına para cezası ne kadar?

Yoklama kaçağı işlemi kapsamında değerlendirilen kişi, kaçak olarak sayıldığı ilk günden, yakalandığı ilk güne kadar değerlendirilen gün kapsamında günlük 5 TL’den cezai işleme tabi tutulur. Yani yakalanan kişi 100 gündür kaçak ise 5×100 TL’den toplam 500 TL cezaya çarptırılır.

Yoklama kaçağı idari para cezası nereye ödenir?

İdari para cezaları, genel olarak mal müdürlüklerine ödenir.

Asker kaçağı muayene olursa hemen askere alınır mı?

Asker kaçağı olmak kontrol esnasında kişinin hemen askere alınacağı anlamına gelmez. Yoklama kaçakları daha önce yoklamaya gitmelerine dair uyarıldılarsa ikinci kontrolde doğrudan askerlik şubelerine götürülür ve muayeneden geçerek serbest bırakılırlar.

Yoklama Kaçağı Nedir 2020?

Yoklama, sırasında, askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26’ncı madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilir. Askerlik şubesince teslim alınamayan yükümlüler, ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhal serbest bırakılırlar.

Bakaya kalanlar zorla askere alınır mı?

Bakaya iken yakalanırsanız size hemen birliğinize teslim olacağınıza dair bir tutanak imzalatılır. Yine zorla götürülmezsiniz.

You might be interested:  Engin Altan Düzyatan Bölüm Başına Ne Kadar Para Alıyor?

Bakaya kalanlar bedelli yapabilir mi?

Bakaya kalan kişi bedelli askerlik yapabilir mi? Yönetmeliğe göre bedelli askerlik yapabilmenin ikinci şartı bakaya kalmamaktır. Kısaca yönetmeliğe göre mümkün görülmese de idare bazen bakaya kalanları bedelli askerliğe alabilmektedir.

Yoklama kaçağı hapis cezası alır mı?

İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir. sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar, yakalananlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Yoklama kaçağı zorla askere gider mi?

Bu süreçten sonra başkaca müdahalede bulunmaz.Aynı şekilde bakaya olanlarda askerlik şubesine götürülür ve gerekli işlemler yapılır.Uygulamada kolluk kuvvetleri yoklama kaçağı yada bakaya olanları yakaladıktan sonra tutanak imzalatıp serbest bırakırlar çünkü kimse askere zorla gönderilemez veya götürülemez.

Asker kaçağı polise yakalanırsa ne olur?

Madde 82’ye göre, yoklama kaçağı olarak görünen kişi şubeye giderse ya da yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası alır. Eğer kişinin tecil hakkı varsa gerekli işlemleri yaptırarak şubeden ayrılabilir.

Askere gitmeyen ne olur?

1. Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır. 2. Bunlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır.

Kaç yaşına kadar askere alınır?

7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 9. maddesi kapsamında sürekli hale getirilen bedelli askerlik uygulamasında askerlik çağına girmiş olan yükümlüler için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yoklama kaçağı adli sicile işlenir mi?

Bakaya kalmak sicile işler mi (GBT) Bakaya kalmak veya yoklama kaçağı olmanız durumunda GBT sistemini işlenmektedir. GBT sorgusunda asker kaçağı olarak görünmektedir. Bakaya kalan Adli Sicil Sabıka Kaydı alabilir ve askerlik bilgisi işlenmemektedir. Bakaya kalan Temiz kağıdı alabilir.

You might be interested:  Soru: Baro Karta Nasıl Para Yüklenir?

Askerlik yoklama kaçağı ne demek?

Yoklama, sırasında, askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26 ncı madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilir.

Yoklama kaçağı ne zaman askere gider 2021?

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı duyuruda “1 Ocak 2021 ‘de askerlik çağına girecek 2002 doğumlu yükümlülerden kanuni erteleme hakkı bulunmayanlar ile ertelemeleri 2021 yılı içinde sona ereceklerin 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihlerinde yoklamalarını yaptırmaları gerekiyor” diye belirtti.

Askerlik para cezası itiraz nereye yapılır?

İDARİ PARA CEZASINA NEREYE İTİRAZ EDİLİR? 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 27. maddesine göre idari para cezalarına karşı Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector