Soru: 1 Dönüm Sera Ne Kadar Para Kazandırır?

1 dönüm sera kaç ton domates verir?

Geleneksel tarım yöntemiyle 1 dönüm araziden yılda ortalama 12 ton domates üretiliyor. Topraksız tarım serasında ise 1 dönümden bir yılda 40 tonun üzerinde hasat yapılabiliyor.

Topraksız tarım ne kadar kazandırır?

Hatay’da çiftçiler topraksız tarıma yöneliyor. Tarımın gözde illeri arasında yer alan şehirde topraksız tarım ile çilek üreten çiftçi, yılın 11 ayı hasat yaparak, yaklaşık 300 bin lira para kazanıyor.

Seracılık nasıl bir iş?

Seracılık, mevsimi beklenmeksizin çiçek ve sebze üretimini mümkün kılan alanların hazırlanması ve bu alanlarda yetiştiriciliğin gerçekleştirilir hale gelmesi adına tekniklere hakim işgücü yetiştirmeyi amaçlayan bir disiplindir.

Serada yetişen ürünler nelerdir?

Ticari seralarda en çok yetiştirilen sebzeler domates, biber, kavun, kabak, marul, hıyar ve patlıcandır.

1 domates fidesi kaç kilo verir?

1 FİDEDEN 55 KİLOGRAM ÜRÜN Normal şartlarda en sistemli seralarda bile bir domates fidesinden 20 kilogram civarında ürün alınabiliyor ama bizim yetiştirdiğimiz fideden 55 kilogramın üzerinde verim alınabiliyor” diye konuştu.

1 dönüm tarladan kaç kg domates çıkar?

Gelelim çiftçi ne kazanıyor ona bakalım.Evet çiftçi 1 dönüm domatesten 5-6 ton civarında ürün alıyor.

1 dönümden ne kadar marul çıkar?

Haftada bir hasat alıyoruz. Dönüme 20 bin marul ekiyoruz. 1 hasatta haftalık 11 bin marul topluyoruz. 30-40 kuruş masrafımıza gidiyor. Komisyoncular tanesini 90 kuruş- 1 TL arasında alıyor.

You might be interested:  Ziraat Bankası Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Topraksız tarım kazandırır mı?

DAHA FAZLA VERİM ALINIYOR Topraksız tarım sistemi, toprakta yapılan yetiştiriciliğe göre önemli üstünlüklere sahip. Modern işletmelerde yıl boyu sürekli üretimin yapılabilmesi ve birim alanda daha fazla bitkinin bulunması nedeniyle toprakta yapılan üretime göre daha yüksek verim alınıyor.

Topraksız tarımın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

TOPRAKSIZ TARIMIN YARARLARI

 • Verimli topraklar gerektirmediği için verimsiz topraklar değerlendirilmiş olur (Carruthers, 2001).
 • Ürünlerin besin değeri ve PH dengesi kolaylıkla sağlanabilir.
 • Kontrollü yetiştiricilik imkanı sağlanabilmektedir.
 • Topraklı tarıma göre daha az alan ve su gerektirmektedir.

Seracılık hangi illerde yapılır?

Bununla birlikte Ege, Marmara, Karadeniz Bölgeleri ile uygun mikrokliması olan yörelerde de seracılık yapılıyor. Sera varlığı bakımından; Antalya, Mersin, Adana, Muğla, Samsun, İzmir, Aydın, Hatay ve Burdur illerimiz öne çıkıyor.

Sera mantığı nedir?

Sera, bitkilerin yetişmesine uygun şartların sağlanması amacı ile çevre şartları kontrol edilebilen veya düzenlenebilen cam, plastik, fiberglas gibi ışığı geçiren materyallerle örtülü yapı. Bazı hassas bitkiler, kışın bu seraya alınıyor, baharla birlikte yeniden yerlerine dikiliyorlardı.

Seracılık nedir kısa bilgi?

Bahçe ve tarlaların cam veya naylon örtülerle kapatılmasıyla oluşturulmuş yerlere sera, buralarda çeşitli tarımsal ürünlerin yetiştirilmesine de seracılık denir.

Kışın serada ne yetişir?

Kışın kök sebzelere ihtiyacımız artar; pancar, turp, havuç, kereviz gibi Ayrıca ıspanak, pırasa, lahana, pazı gibi sebzeler vazgeçilmezler arasındadır.

Sera tipleri nelerdir?

Yararlanma şekillerine göre de seralar yetiştirme, koruma ve sergileme (gösteri), üretme ve araştırma seraları olarak dört kısma ayrılırlar. Yetiştirme seralarında, sera içindeki toprak doğrudan yetiştiricilikte kullanılır.

Kışın serada ne ekilir?

Kış serada kutu popüler domateslerden marul ve baharatlı otların başına kadar her türlü ürünü yetiştirmek. En popüler ve en verimli sebzeler arasında:

 • salatalık;
 • domates;
 • turp;
 • lahana marul;
 • patlıcan;
 • tatlı biber;
 • lahana çeşitleri;
 • kabak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector