Soru: Para Ne Demek Tıp?

Para eki ne anlama gelir?

Para – ön eki getirildiği kelimelere “boyunca, yakın, yakınında, yan, yanında, beraberinde, ekli, bağlı, yapışık” gibi anlamlar katar. Bu ekin eklendiği digma veya digm ise “göstermek” anlamındaki deiknunai kelimesine dayanır.

Tıpta Pan ne demek?

Poliarteritis nodoza (Polyarteritis nodosa, PAN ), orta çaplı atardamarlarda görülen bir vaskülit türüdür.

Periferik ne demek tıp?

Perifer Ne Demek? Perifer sözcüğü bir bölgenin ya da alanın çeperi demektir. Tıpta ise beyin ve omurilik haricindeki tüm uzuv ve organlar perifer ya da periferik olarak tanımlanır.

Paroksismal ne demek tıp?

Ani ve geçici krizler halinde gelen.

Para Yunanca nedir?

Para: Yunanca παρά- öneki (paralel, paragraf, paradoks, parabol vb.).

Per ön eki nedir?

Fransızca parçacık Latince per “öne gitme, ilerleme, varma, tamamlama, içinden geçip çıkma bildiren edat ve fiil öneki ” parçacığından alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan * per ” ön, ileri (edat)” biçiminden türetilmiştir.

Latince’de Pan ne demek?

Pan pan – telsiz dilinde ivedilik (urgency) anlamına gelen çağrının başlama uyarısıdır.

LGBT Pan ne demek?

Panseksüellik ” pan ” (Türkçe: tüm) sözcüğünden türetilmiş bir tür cinsel yönelim terimidir. Bu yönelimi olan kişiler her türlü cinsiyete karşı ilgi duyabilmektedir.

Perifer sinir nedir?

Periferik sinir sistemi (PSS), merkezi sinir sisteminin (MSS) dışında kalan tüm sinirleri içeren sinir sistemi bölümüdür.

You might be interested:  Para Makbuzu Nasıl Doldurulur Örnek?

Periferik vasküler hastalık ne demek?

Kol veya bacakları besleyen atar damarlarda meydana gelen daralma veya tıkanıklara periferik arter (atar damar) hastalığı adı verilir. Genellikle damar duvarlarında oluşan aterosklerotik plakların kan akımını azaltması veya tıkamasıyla ortaya çıkar. Hastalık bulunan uzuvda dolaşım yetersizliği ortaya çıkar.

Periferik nabız ne demek?

Nabız, cildin üst kısmına yakından geçen ve altında kemiklerin bulunduğu damarlardan alınır. Nabız alınabilen arterlerin isimleri, komşusu olan kemiğe göre verilir. Bu tarz damarlardan alınabilen nabızlar için periferik nabız terimi kullanılır. Bu nabızlar palpasyonla alınmaktadır.

Paroksismal dönem nedir?

Paroksismal dönem; 1-6 hafta sürer öksürük nöbetlerinin olduğu dönemdir. Hasta üst üste, kesik kesik, boğulur tarzda öksürür. Nöbetler esnasında hastanın yüzü kızarır, gözler dışarı fırlar, dil dışarı çıkar, boğulma hissi yüz ifadesinde anlaşılır. Kusma ve bilinç bozukluğu eşlik eder.

Paroksismal ağrı ne demek?

Migren paroksismal olarak epizodlar halinde gelen baş ağrısı ataklarıdır. Bu ataklar çok şiddetli ve iş yapmayı engelleyecek düzeyde olur. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Ağrı genellikle başın bir yarısında olmaya meyilli olmasına karşın iki taraflıda olabilir.

Herediter ne demek tıp?

Herediter sferositoz (HS), hücre zarı proteinlerinin kalıtsal hasarı nedeniyle, eritrositlerin morfolojik olarak bikonkav ve santral solukluğu olan disk şekilli hücrelerden, santral solukluğu olmayan küre şeklinde (sferosit) hücrelere dönüşmeleri ile hemolize yatkınlığın artması sonucu anemi, sarılık ve dalak büyüklüğü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector